نشست خبری ریاست سازمان به مناسبت سالروز تاسیس سازمان

رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان شرقی گفت: متاسفانه بخش خصوصی استقبال چندانی از طرح کارورزی نکرد. یک هزار و ۲۰۰ فارغ‌التحصیل کشاورزی تاکنون نام خود را در این سامانه ثبت کرده‌اند، اما حدود ۵۰ نفر از آنها جذب شدند.

 

به گزارش روابط عمومی سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان، شهرام شفیعی صبح امروز در نشست خبری با خبرنگاران به مناسبت سالروز تاسیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی، اظهار داشت: این سازمان در سوم تیر سال 80 تاسیس شد و الان به صورت شورایی اداره می‌شود. در این شورا 15 عضو در تهران فعالیت می‌کنند که از این جمع، 5 نفر به عنوان نماینده دستگاه‌های اجرایی در هیئت مدیره حضور دارند. در آذربایجان شرقی هم 11 نفر در شورا کار می‌کنند که 7 نفر انتخابی و 4 نفر انتصابی هستند.

وی افزود: سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان شرقی 15 هزار عضو دارد که به صورت حقیقی و حقوقی فعالیت می‌کنند. در بخش حقوقی یک سری شرکت‌ها در زمینه آب و خاک، شرکت‌های فضای سبز و کلینیک‌های گیاه‌پزشکی مشغول فعالیت هستند.

رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان شرقی با اشاره به وظایف این سازمان، خاطرنشان کرد: وظایف سازمان ما «بسترسازی حضور فارغ‌التحصیلان کشاورزی در عرصه‌های تولید در تمام گرایش‌های مختلف و کمک به افزایش بهره‌وری و امنیت غذایی» است. ما بازوی فنی و اجرایی جهاد کشاورزی هستیم.

وی ادامه داد: دیگر وظیفه ما، اجرای تعدادی کارسپاری از طریق دستگاه‌های دولتی است. عمده‌ترین صدور مجوز بخش‌های کشاورزی اعم از طیور، دام، قارچ و ... با سازمان نظام مهندسی است. البته تمام بخش‌های کشاورزی که نیاز به صدور پروانه دارند، تماماً الکترونیکی انجام می‌شود. اطلاعات الکترونیکی صدور پروانه‌ها به صورت الکترونیکی به مرکز استان می‌آید و کارشناسان ما مدارک آنها را ثبت می‌کنند. سیستم به شکلی آماده شده که در صدور مجوز، ارباب رجوع درگیر حضور در ادارات نباشد.

«جایگاه ما برمبنای تعامل با دستگاه‌های اجرایی است» شفیعی بابیان این جمله، گفت: آذربایجان شرقی بعد از استان‌های تهران، خراسان رضوی و فارس؛ در رتبه چهار کشوری قرار دارد. ما تلاش کردیم مشکلاتی که در سایر استانها وجود دارد را برطرف کنیم. ‌

رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان شرقی درمورد مشکلات طرح کارورزی گفت: ما نمی‌توانیم بخش خصوصی را متقاعد به استفاده از فارغ‌التحصیلان بکنیم. تهمیدات برای طرح کارورزی اندیشیده شده اما متاسفانه از آن استقبال چندان خوبی به عمل نمی‌آید. یک هزار و 200 فارغ‌التحصیل کشاورزی تاکنون نام خود را در این سامانه ثبت کرده‌اند، اما حدود 50 نفر از آنها جذب شدند.

وی همچنین با اعلام خبر ساماندهی دامداران و کشاورزان، ادامه داد: برای تمام دامداران داخل و خارج روستاهای استان کارت شناسایی صادر شده. این کار دستور وزیر کشاورزی است که باید انجام شود. البته نظام بهره برداری ما کمی دارای ایراد است و ساماندهی آنها کار دشواری به حساب می‌آید. ما در کشاورزی خارج از محیط‌های کنترل شده با مشکل مواجه هستیم اما سیاست ‌‌گذاری‌مان در خصوص تجمیع این اراضی است.

شفیعی درباره عملکرد سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان شرقی، تصریح کرد: دفاتر ما در تمامی 21 شهرستان استان فعالیت می‌کنند. از 15 هزار نفری هم که عضو سازمان هستند، نزدیک 4، 5 هزار فعال بخش کشاورزی با ما همکاری دارند.

رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان شرقی اضافه کرد: 70 درصد فارغ‌التحصیلان ما لیسانس، 25 درصد فوق لیسانس و 5 درصد مدرک دکتری دارند که عضو سازمان شده‌اند. در بین کل اعضا نیز، 35 درصد جویای کار هستند.

دوشنبه ۰۳-۰۴-۱۳۹۸
برچسب ها: